Klávesnica ako by priťahovala rôzne nečistoty, ktoré si svoju cestu nájdu cez škáry a aj tie najmenšie medzierky medzi klávesmi. Nečistoty sa neúprosne hromadia, o to viac, ak sa pri počítači zvykneme občas aj stravovať.
Prach, omrvinky, vlasy, no proste nečistota prvej triedy. To všetko sa hromadí v útrobách pod klávesmi. Či už chceme alebo nie, z času na čas je proste nutné vyčistiť aj klávesnicu.
Tento úkon síce získal väčšiu pozornosť s príchodom koronavírusu, no čistenie klávesnice je vhodné vykonávať aj v prípade, ak vonku nezúri žiadne ochorenie. O to viac sa tomu treba venovať, ak klávesnicu používa viacero rôznych ľudí. Občas si proste nájdite časové okno, počas ktorého môžete vyčistiť svoju klávesnicu.
Čistenie klávesnice vo všeobecnosti nie je veľmi náročným úkonom. V závislosti od druhu klávesnice ide o jej rozobratie, prečistenie a opätovné zloženie. Klávesnicu pred čistením od počítača odpojte, ak ide o notebook ten vypnite a odpojte od napájania.
V niektorých prípadoch, najmä pri klávesniciach s minimalistickým dizajnom, rozobratie nemusí byť vhodné, vtedy je tu napríklad možnosť prefúknuť, regulovane povysávať alebo prinajmenšom aspoň prebehnúť povrch handrou navlhčenou vodou či dezinfekčným prostriedkom.
Ako vyčistiť bežnú klávesnicu
Klasická membránová klávesnica sa kompletne čistí najjednoduchšie. Dobrým trikom na začiatok, je rozloženie vreca alebo utierok, nad ktoré otočíme klávesnicu hore nohami a pobúchame po nej. Tým sa veľmi nenáročne zbavíme najväčšej nečistoty.
Nasleduje ďalší zaužívaný postup. Klávesnicu si odfotíme do smartfónu, aby sme presne vedeli ako sú jednotlivé klávesy rozložené. Potom sa pustíme do ich opatrného vyberania. Kláves za klávesom, tlakom, nie silou. Ak si nie ste istý, tak najskôr skúste vybrať a opätovne vložiť menší kláves, ktorý často nepoužívate.
Niektoré klávesy ako napríklad medzerník, Enter alebo Backspace môžu mať špeciálny mechanizmus, takže ak si na to netrúfate, radšej ich nechajte tak ako sú. Prejdite priestor okolo nich handričkou a vatovými tyčinkami.
Vybraté klávesy buď namočíme do vody s mydlom alebo časticiam prostriedkom, prípadne ich dáme do sitka/cedníka a poriadne prepláchneme teplou vodou. Môžeme pridať aj čistiaci prostriedok. Poriadne premiešame a prepláchneme. Potom ich vyklopíme na uterák, utrieme a necháme vyschnúť.
Pozornosť obrátime na telo klávesnice. Možných postupov je niekoľko, ideálna asi bude ich kombinácia. Na škáry sa veľmi dobre hodia vatové tyčinky, zubná kefka či stlačený vzduch, no pochodíte aj s vlhčenou utierkou. Prípadne, ak vidíte, že tu stále máte veľké nečistoty, tak zapojte vysávač.
Ak chcete čistenie vykonať skutočne hĺbkovo, tak pri väčšine bežných klávesníc môžete rozobrať ešte aj základnú konštrukciu. To je vecou niekoľkých skrutiek či plastových “cuplíkov”. Vhodné je prezrieť manuál, prípadne videá na YouTube, kde často nájdete postup pre konkrétnu klávesnicu.
Po vyčistení necháme všetky povrchy poriadne vyschnúť alebo ich usušíme napríklad papierovým utierkami. Nasleduje opätovné zloženie klávesnice do jej pôvodného stavu. Práve tu prichádza vhod fotografia rozloženia kláves. Ich vkladanie si tým veľmi uľahčíte, pretože nebudete musieť rozmýšľať kam čo patrí.
Notebooky a mechanické klávesnice
Pri čistení klávesnice na notebookoch je postup často komplikovanejší, pretože nie všetky klávesnice sa dajú jednoduchým spôsobom rozobrať. A nie pri všetkých by sme to vlastne mali robiť.
Pristúpiť môžeme k prefúknutiu stlačeným vzduchom, pretretím vlhčenou handričkou, prípadne, ak všetko pevne drží tak pomôže opatrné povysávanie. Aj tu sú ešte dobrým pomocníkom vatové tyčinky.
Špecifickým pomocníkom môžu byť rôzne čistiace hmoty. Tie trochu pripomínajú plastelínu, ktorá na seba nalepí všetky nečistoty a vďaka svojim vlastnostiam dobre vnikne do každej škáry. Osobne však nie som veľkým fanúšikom týchto prostriedkov. Ich efektivita je podľa mňa veľmi otázna.
Vo všeobecnosti je pri notebookoch dobré pozrieť, aký postup vlastne odporúča výrobca. Aby ste náhodou pri snahe o dosiahnutie čistoty svoj notebook nedajbože nepoškodili. Pred zapnutím sa dôrazne uistite, že všetko je suché.
Komplikovanejšie je aj čistenie mechanických klávesníc. Vtedy totiž treba veľkú pozornosť venovať aj samotným spínačom. Tu dôrazne odporúčam pozrieť postup odporúčaný výrobcom, prípadne si na YouTube pozrite niektorý z etablovaných IT kanálov – Linus Tech Tips, Pauls Hardware.
Dezinfekcia alebo boj proti vírusom
Ak chcete pri čistení klávesnice aktívnejšie zabojovať proti baktériám a vírusom, vhodné je siahnuť po roztoku izopropylalkoholu. Ten je potrebné vo vhodnom pomere zriediť s vodou. Navlhčite utierku a prebehnite každú časť klávesnice, ktorú môžete. Roztok na klávesnicu nestriekajte, skutočne používajte handričku.
Dnes sa veľmi ľahko dajú zakúpiť aj rôzne predpripravené antibakteriálne prostriedky na plasty a povrchy všeobecne. Ak nemáte istotu, či čistiaci prostriedok z klávesnice náhodou nestiahne aj farbu, tak to najskôr vyskúšajte na malej ploche, niekde na veľmi nenápadnom mieste – napríklad na zadnej strane klávesnice.